Ājurvēda

E-pasts Drukāt

Ko nozīmē Ājurvēda?

Ājurvēda, tulkojumā no sanskrita nozīmē dzīves māksla, zināšanas. Ayur – dzīve, Veda - zināšanas.

Tā ir ārstniecības sistēma, kas radusies pirms vairāk kā 5000 gadiem senajā Indijā, un balstās uz individuālām ārstēšanas metodēm un filozofiju. Visa pamatā ir precīzas diagnostikas veikšana cilvēkam, lai izvēlētos tieši viņam piemērotu ārstēšanas metodi. Šī diagnostika balstīta uz 5 galveno enerģētisko stāvokļu – Ēters, Gaiss, Uguns, Ūdens, Zeme izpēti un savstarpējo ietekmi saistībā ar cilvēku. Pēc šīs ārstniecības sistēmas uzskatiem, katra indivīda ķermenī mājo 3 galvenie elementi – Vējš, Gļotas un Žults, kas ājurvēdā atbilst 3 došām, kurai ir katrai savs nosaukums – attiecīgi, Vata, Pita un Kapha. Ja šo elementu līdzsvars izjaukts, sākas problēmas un nepieciešama ārstēšana. Nosakot, kurš no šiem elementiem ņem virsroku, tiek noteikta ārstēšanas sistēma. Diagnostika tiek veikta gan mērot pulsu, gan pētot cilvēka sapņus, kā arī uzzinot, vai dzimtā kāds nav slimojis ar attiecīgu kaiti. Cilvēka slimības var būt arī karmiskas. Daudzas kaites var noteikt apsekojot cilvēka galvenos maņu orgānus – acis, ausis, mēli, degunu. Tiek pētītas arī roku līnijas.

Ājurvēdā tiek izmantoti augu valsts preparāti, dažādas dabiskas metodes, alķīmijas produkti, masāžas, diētas, speciāla uztura izvēle, Joga, aromterapija, mūzikas terapija un protams, visa pamatā ir filozofiska pieeja. Ir svarīgi, lai cilvēka organisms atveseļotos vienlaicīgi gan fiziskajā, gan garīgajā plānā. Cilvēkam jāgrib līdzdarboties, lai sasniegtu rezultātu, piemēram, jāmaina savi kaitīgie ieradumi, jāpievēršas veselīgam dzīves stilam, jānodarbojas ar sevi un jāmīl sevi. Ārstēšanās procesa gaitā vēlams studēt ezoterisku literatūru, apmeklēt svētvietas, meditēt.

Ājurvēda tiecas uz to, lai cilvēks dzīvotu harmonijā ar sevi un apkārtējo pasauli, saskaņā ar Dabas un Kosmosa likumiem.

Šīs senās zināšanas līdz mums nonākušas pateicoties Vēdām (vecākās grāmatas, kas saglabājušās), kur tās tikušas aprakstītas pirms vairākiem tūkstošiem gadu.